Ana Sayfa / Basında Biz

Üretim için 100 milyon TL'lik tesis kuracak

Üretim için 100 milyon TL'lik tesis kuracak

Türkiye'de üretilmeyen kaynak makinelerinin ithalatını yapan Vega Makine, üretime odaklanma kararı aldı. 100 milyon TL'lik yatırımla tesis kurmaya hazırlanan şirket, ilk yıl 5 bin adetlik üretim yapacak. Vega Makine Genel Müdürü Serdar Selim Zengin, hedeflerinin 15-20 bin adetlik üretime ulaşmak olduğunu söylüyor.

Yaklaşık 22 yıl önce Türkiye'de üretimi olmayan kaynak makinaları ve sarf malzemelerini ithal etmek için kurulan Vega Makine, Türkiye'de üretim yapmak için kolları sıvadı, istanbul Hadımköy'de 100 milyon TL'lik yatırımla üretime başlamaya hazırlanan şirket, ilk yıl 5 bin adetlik üretim hedefliyor. Ardından bu rakamı 15-20 bine taşımayı hedeflediklerini söyleyen Vega Makina Genel Müdürü Serdar Selim Zengin, beş yılda pazar lideri olmayı planladıklarını belirtiyor.

Sektör her yıl yüzde 10 büyüyor

Gemi inşası, inşaat, beyaz eşya, elektronik, otomotiv, gibi çok farklı sektörlerde kullanılan kaynak makineleri sektörünün büyüklüğü 360 milyon doları aşıyor. Pazarın her yıl yüzde 10 büyüdüğünü belirten Zengin, "Mevcut pazarın yaklaşık yüzde 70'ini yerli üreticilerin imal ettiği eski teknoloji konvansiyonel makineler oluşturuyor. Geriye kalan kısımda yaklaşık 20 milyon Euro'luk pazar ise yeni teknolojiye haiz ithal makinelerden oluşuyor. Lazer kaynak makineleri henüz Türkiye özelinde yeni olduğundan bu pazardan aldığı pay 2023 yılı itibarıyla yüzde 7 ila 10 civarında olduğunu tahmin ediyoruz. Önümüzdeki dönemde lazer kaynak makinelerinin sektördeki payının artmasını hedefliyoruz" diyor.

Kaynak makineleri ve kaynak sarf malzemeleri alanında faaliyet gösteren Vega Makine'nin temelleri 2001 yılına dayanıyor. Türkiye'nin kaynak sektöründeki önemli üreticilerinden olan bir firmada altı yıl boyunca önemli görevler üstlendikten sonra 2001 yılında Türkiye'de imal edilmeyen özel ürünlerin ithalatı ve satışını gerçekleştiren, yanı sıra firmalara kaynak teknolojileri konusunda mühendislik hizmetleri veren Sesa Teknik Kaynak Malzemeleri'ni kuran Serdar Selim Zengin, 2006 yılında Amerikan menşeli Miller Kaynak Makineleri ve Ekipmanlarının Türkiye distribütörlüğünü alıyor. Sonrasında Tezmaksan ortaklığı ile Vega Makine'yi kuruyor. Bugün Vega Makine'nin ürün gamında, İtalya'dan Mosa kaynak jeneratörleri, Simaco su pompaları, Novofil hafif alaşımlı kaynak telleri gibi farklı markalar bulunuyor. Yurtdışındaki markaları Türkiye'ye getirmenin yanı sıra Çin'de Bluweld markası altında kaynak makineleri ve sarf malzemeleri, Blulaser markası ile lazer kaynak makine üretimi yaptıran şirket, bu yatırımla Çin'deki üretim deneyimini Türkiye'ye taşıyacak.

İhracat hedefi var

Fabrikayı Çinli bir ortakla yapmayı planladıklarını belirten Zengin, detayların henüz netleşmediğini vurguluyor. Satışını yaptıkları ürün gruplarında pazarın yüzde 15'ine hakim durumda olduklarını söyleyen Zengin, yeni yatırımın da verdiği ivmeyle bu rakamı yüzde 25'e çıkartacaklarını belirtiyor. 2023 yılını 160 milyon TL ciroyla kapatmaya hazırlanan Vega Makine'nin 2024 hedefi 300 milyon TL'lik ciroya ulaşmak. Şirketin hedefleri arasında yurtdışında büyümek de var. 2024 yılında Azerbaycan, Gürcistan ve Balkan ülkelerinde büyüme hedefleyen şirket, iki yıl içinde ihracatın ciro içindeki payını yüzde 50'lere çıkartmayı planlıyor.

www.ekonomist.com.tr (Ayşegül Sakarya Pehlivan ile EKONOMİST KOBİ GİRİŞİM dergisi röportajı)

Paylaş: Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkedin'de paylaş Email gönder

Basında Biz :
  • Miller
  • Bluweld
  • Blulaser
  • Mosa
  • Kobelco
  • Novofil
  • Simaco

2006 - 2024 Vega Makina San. ve Tic. A.Ş.