Ana Sayfa / Basında Biz

60 Milyon Euro'luk Kaynak Makineleri Pazarı, Sanayinin de Göz Bebeği

60 Milyon Euro'luk Kaynak Makineleri Pazarı, Sanayinin de Göz Bebeği

Lazer kaynak makinelerinin kullanımın oranının Türkiye ve dünyada hızla arttığına dikkat çeken Vega Makina Genel Müdürü Serdar Selim Zengin, "Ülkemizde 60 milyon Euro büyüklüğe sahip kaynak makineleri pazarının yüzde I Oluk dilimini lazer kaynak makineleri oluşturuyor. Lazer kaynak makinelerinin iş sürecindeki altı kata kadar hızlı kaynak yapabilme özelliği, işletmelerin verimliliğini artırırken zaman ve enerji tasarrufu da sağlıyor" dedi.

Lazer kaynak teknolojisi dünyada yaklaşık 15 yıldır tercih edilirken Türkiye'deki bilinirliği ve kullanım oranı son iki yılda hızla artış gösteriyor. European Welding Society (EWA) verilerine göre Türkiye'de kaynak makineleri pazarı yaklaşık değerinin 60 milyon Euro olduğunu ifade eden Vega Makina Genel Müdürü Serdar Selim Zengin, "Mevcut pazarın yaklaşık yüzde 7û'ini yerli üreticilerin imal ettiği eski teknoloji konvansiyonel makineler oluşturuyor. Geriye kalan kısımda yaklaşık 20 milyon Euro'luk pazar ise yeni teknolojiye haiz ithal makinelerden oluşuyor. Lazer kaynak makineleri henüz Türkiye özelinde yenî olduğundan bu pazardan aldığı pay 2023 yılı İtibarıyla yüzde 7 ila 10 civarında olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.

Lazer kaynak makineleriyle işlemler altı kata kadar daha hızlı. Klasik kaynak yöntemlerinin yeni teknolojilere rağmen daima varlığını koruyacak bir teknik olduğunu fakat lazer kaynak makinelerinin pazardaki payını her geçen gün artırdığına vurgu yapan Zengin, sözlerine şöyle devam etti: "Lazer kaynak makineleri oldukça teknik bir ürün. Bundan dolayı ticarî düşünülerek tedarik süreçlerinde atılan yanlış adımlar, bu teknolojik ürüne karşı zaman İçerisinde kullanıcı nezdinde bir direnç oluşturuyor. Fakat bu algı son yıllarda tersine dönmeye başladı ve lazer kaynak makineleri ülkemizde de tercih edilmeye başlandı. Bu makinelerin daha yüksek yatırım maliyeti, teknolojiye ve yeniliğe olan direnç ve diğer makinelerinegöre kullanım alanları daha spesifikolduğundan sayıları oldukça az konumda. Buna karşın iş sürecindeki verimliliği işletmelere büyük kolaylıklar sağlıyor. Nitekim altı kata kadar daha hızlı kaynak yapabilme özelliği sayesinde zaman ve enerji tasarrufu sağlaması, bakır, çelik, paslanmaz alüminyum gibi her çeşit malzemeyi kaynak etmesi, uzman bir kaynakçıya ihtiyaç duyulmaması, daha ince malzemeleri kaynak edilebiliyor olması, Düşük ısı girdisinden dolayı ana malzemede kalıcı deformasyon oluşturmaması ve kaynak sonrası ısıl işlem uygulaması gerektirmemesi bu makinelerin en büyük avantajları arasında bulunuyor."

Vega Makina,kaynak makinelerindeki geniş ürün gamıyla sanayiye çeşitlilik sunuyor Vega Makina'nın hem marka hem de makine modelleri açısından oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip olduğunu belirten Zengin, "Sahip olduğumuz marka çeşitliliği, firmamızın tüm sektörlerde üretim yapan işletmelerde, tüm marka ve çeşit kaynak makinelerimizin kullanımını mümkün kılıyor. Özellikle kurumsal müşterilerimiz yaklaşık 18 yıldır Türkiye distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz Amerikan menşeli MİLLER marka kaynak makinelerini tercih ediyor. Bunun yanı sıra MOSA, BLUWELD ve BLULASER makinelerimizle de hem satış hem de satış sonrası servis konusunda müşterilerimize güvenilir hizmet sunuyoruz" İfadelerini kullandı.

www.demircelikstore.com

Paylaş: Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkedin'de paylaş Email gönder

Basında Biz :
  • Miller
  • Bluweld
  • Blulaser
  • Mosa
  • Kobelco
  • Novofil
  • Simaco

2006 - 2024 Vega Makina San. ve Tic. A.Ş.