Ana Sayfa / Basında Biz

Vega Makina Üretim ve İnovasyona Yoğunlaşarak Sektördeki Varlığını Güçlendiriyor

Vega Makina Üretim ve İnovasyona Yoğunlaşarak Sektördeki Varlığını Güçlendiriyor

Vega Makina, kurulduğu 2001 yılından beri kaynak ve kesme makineleri, lazer kaynak makineleri, kaynak jeneratörleri ve sarf malzemeleri gibi geniş bir ürün yelpazesiyle sektöre hizmet veriyor. Türkiye'de milli üretim ve ithalat dengesini başarıyla yöneten firma, son dönemde inovasyon ve üretim alanlarına odaklanarak sektördeki varlığını güçlendiriyor. Özellikle kendi markası BLUWELD altında sunduğu alüminyum MIG ve TIG telleri ile pazara yeni bir soluk getiren Vega Makina, BLULASER markalı lazer kaynak makineleriyle de teknolojik yeniliklere öncülük ediyor. Vega Makina olarak satış ve pazarlama stratejisiyle birlikte uzman ekip ve yaygın bayi/servis ağıyla Türk sanayisine hızlı ve ekonomik çözümler sunduklarını belirten Vega Makina Genel Müdürü Serdar Selim Zengin ile firma faaliyetleri ve hedefleri doğrultusunda bir söyleşi gerçekleştirdik.

Firmanızın güncel çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?

2001 yılında kurulan bir firma olarak ürün yelpazemizde bulunan kaynak ve kesme makineleri, lazer kaynak makineleri, kaynakjeneratörleri, kaynak telleri, sert lehim telleri ve kaynak sarf malzemelerine yönelik satış, servis ve eğitimleri konularında hizmet vermekteyiz. Başlangıçta sadece Türkiye'de imal edilmeyen özel kaynak sarf malzemelerinin ithalatı ile başlayan yolculuğumuzu 2006 yılında dünyaca ünlü Miller Kaynak MakiVEGA Makina Genel Müdürü Serdar Selim Zengin neleri ve Ekipmanları'nın Türkiye distribütörlüğü ile daha da yukarı taşıdık. Ürün gamımızda ise italya'dan MOSA kaynak jeneratörleri, SIMACO su pompaları, NOVOFIL hafif alaşımlı kaynak telleri, SALD FLUX sertlehim telleri ve dekapanları, Japonya'dan KOBELCO özlü kaynak telleri bulunuyor. Yerli marka SENTES-BİR sert lehim telleri ve dekapanlarının da Türkiye distribütörü olarak satışlarını yaparken üretimini gerçekleştirdiğimiz BLUWELD markası altında kaynak makineleri ve sarf malzemeleri, BLULASER markası ile lazer kaynak makine satışlarımız bulunuyor. Temsilciliğini yaptığımız tüm ürünler ile birlikte Türkiye genelinde faaliyet gösteren ve Türki Cumhuriyetler'e de ihracat gerçekleştiriyor, tecrübeli teknik satış ekibi, yaygın bayi/servis ağı ve eğitim-danışmanlık hizmetleri ile Türk sanayicisine hızlı ve ekonomik çözümler sunuyoruz.

Son iki yıllık süreçte çalışmalarınızı daha çok hangi alana (Ar-Ge, inovasyon, pazarlama, üretim vb.) yoğunlaştırdınız?

Son dönemde tüm yoğunluğumuz üretim ve inovasyon alanlarında yoğunlaşmakta. Yurtdışındaki partner firmalarımız ile Türkiye'de bazı model kaynak makinelerinin üretimini planlamakta, yine son teknoloji kaynak ekipmanlarını da yapay zeka ile destekleyerek otonom haline getirme çalışmalarımız devam etmektedir.

2023 yılında en çok talep gören ürünleriniz hangileri oldu?

Pazara sunduğunuz yeni ürünler oldu mu? Uzun yıllardır Türkiye distribütörlüğünü yaptığımız MİLLER marka kaynak makine ve ekipmanları en çok talep gören ürünlerimiz arasında. Yine kendi markamız olan BLUWELD adı altında pazara sunduğumuz alüminyum MIG ve TIG tellerimiz de kalitesi ile 2023 yılında en fazla ön plana çıkan ürünlerimiz oldu. 2022 yılında ilk defa pazara sunduğumuz BLULASER markalı lazer kaynak makinelerimiz de teknolojik ve yeni ürünümüz olarak pazarda 2023 yılında kendine haklı bir yer edindi.

Satış ve pazarlama faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu alanda yaptığınız yenilikler var mı?

Vega Makina, ülkemizin tüm bölgelerinde uzman ekibi ile satış & satış sonrası servis ve eğitimler ile Türk sanayicisine kaynaklı imalatları konusunda teknolojik hizmetler sunan bir mühendislik firmasıdır. Hedefimiz ise dünya ile aynı anda kaynak teknolojileri konusundaki tüm yenilikleri Türk sanayicisinin hizmetine sunmak, bu sayede üretkenlik ve verimliliği artırıcı çalışmalar ile Türk ihracatçısına katkı sağlamaktır.

2023 yılı firmanız açısından nasıl geçti? Sektör açısından önümüzdeki dönemden beklentileriniz neler?

Vega Makina olarak pandemi sonrası, 2022 yılında başlayan yüksek büyüme trendimiz 2023 yılında da devam etmiştir. Hedefimiz tüm ekonomik ve jeopolitik zorluklara rağmen yakalamış olduğumuz büyümeyi 2024 yılında da devem ettirmektir. Sektörümüz özel sektör ve kamu yatırımlarına bağlı olarak her yıl ülke ortalamasının yaklaşık iki katı oranında büyüme göstermektedir. Ben yeni yılda da sektörümüzün Türkiye ortalamasının en az yüzde 50 üzerinde büyüyeceğini öngörüyorum. Bu büyümenin de havacılık ve otomotiv sektörü katkıları ile gerçekleşeceğini düşünüyorum.

www.nalburteknik.com (Mart 2024 / sf:20-22)

Paylaş: Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkedin'de paylaş Email gönder

Basında Biz :
  • Miller
  • Bluweld
  • Blulaser
  • Mosa
  • Kobelco
  • Novofil
  • Simaco

2006 - 2024 Vega Makina San. ve Tic. A.Ş.